زنان مخترع

تاریخ انتشار : ۱۰ / بهمن / ۱۳۹۷
0
543

در انتهای قرن بیستم تنها ۱۰ درصد از تمامی ثبت اختراعات به زنان مخترع تعلق داشت. وقتی که به فهرست مشهورترین و مهم ترین اختراعات چند قرن اخیر نگاه می کنیم خیلی زود متوجه می شویم که نسبت زنان مخترع به مردان بسیار کمتر از حد تصور است. البته این بدان معنا نیست که زنان قدرت نوآوری و خلاقیت ندارند و در بسیاری از موارد مشکل این است که زنان مخترع در ثبت اختراعاتشان با مشکل مواجه بوده و یا اجازه ثبت اختراع به نام خود را نداشته اند.

برای مثال یکی از اولین زنان مخترع شناخته شده با نام سیبیلیا مسترز، زنی بود که در یکی از مستعمرات ایالات متحده زندگی می کرد. وی بعد از تماشای یک زن سرخپوست بومی به فکر فرو رفته و راه جدیدی برای تبدیل کردن ذرت به آرد پیدا کرد. وی برای این که اختراع خود را ثبت کند به بریتانیا رفت اما در آن زمان قانون به زنان اجازه نمی داد که مالکیت خاصی داشته باشند که حقوق فکری مانند اختراعات را نیز شامل می شد. این مالکیت به همسر و یا پدر زنان مخترع داده می شد.

در سال ۱۷۱۵ گواهی ثبت اختراعی برای دستگاهی که سیبیلا ساخته بود صادر شد اما به جای نام خود او، نام شوهرش، توماس، روی آن نقش بسته بود. علاوه بر این زنان آموزش های عالی بسیار کمتری را نسبت به مردان دریافت می کردند که در نهایت باعث می شد شانس آن ها به همان اندازه برای نوآوری و خلاقیت کاهش یابد. برخی از زنان هنگام کمک خواستن از مردان برای به واقعیت بدل کردن ایده هایشان مورد تمسخر قرار می گرفتند. برخی از زنان مخترع نیز اختراعاتی داشتند که زندگی خانوادگی و کارهای درون خانه را تسهیل می بخشید.

اما این بار نیز مردان این اختراعات را با دیده تمسخر نگریسته و با ادعای این که چنین اختراعی تنها در درون خانه و نه بیرون از آن و در مقیاس وسیع به کار آمده و بدین ترتیب ارزش آن را نادیده می گرفتند. ماری کیز اولین زن آمریکایی بود که توانست گواهی ثبت اختراعی را به نام خودش دریافت کند و سردمدار زنان مخترع لقب بگیرد. در سال ۱۸۰۹ این زن مخترع توانست روش جدیدی را برای بافتن حصیر و تبدیل کردن آن به کلاه به ثبت برساند که در صنعت آن زمان نیوانگلند بسیار مهم بود. وی با دریافت یک تکه کاغذ توانست راه را برای دیگر زنان مخترع باز کند و آن ها نیز به خوبی استعدادهای خود را نشان دادند.

1-بخاری خودرو، مارگارت ویلکاکس


یک مهندس مکانیک به نام مارگارت ویلکاکس در قرن نوزدهم و در سال ۱۸۹۳ میلادی بخاری و سیستم گرمایشی خودرو را اختراع کرد. علاوه بر این، برخی هم می گویند که او مخترع ماشین ظرفشویی هم بوده است.

2- بازی مونوپولی، الیزابت مگی

مونوپولی یکی از معروف ترین بازی های جهان است که در سال ۱۹۰۴ میلادی الیزابت مگی آن را اختراع کرد. اسم اصلی این بازی "The Landlord’s Game نام داشت و برای چند دهه مورد انتقاد و تمسخر قرار می گرفت تا این که پس از گذشت سی سال چالرز دارو آن را به شکل متفاوتی احیا کرد و از فروش این بازی ثروت قابل توجهی به دست آورد.

3- پله های فرار ساختمان، آنا کونلی


پله های فرار یا نجات از حریق که برای ساختمان های بلند ضروری به نظر می رسد توسط آنا کونلی در سال ۱۸۸۷ اختراع شد.

4-قایق نجات، ماریا بیسلی

در سال ۱۸۸۲ میلادی ماریا بیسلی که در حال نگاه کردن از پنجره به بیرون از خانه بود درباره وسیله ای فکر می کرد که بتواند مرگ انسان ها را در هنگام جا به جایی در سوانح کاهش دهد. او که دانشمند سرشناس زمان خود نیز بود به فکر اختراع قایق نجات افتاد و ثروت زیادی را از اختراع خود به دست آورد.

 

5-سیستم گرمایش خانه های خورشیدی، ماریا تیلکس

ماریا تیلکس سیستم گرمایش خانه های خورشیدی را در سال ۱۹۴۷ میلادی اختراع کرد. این ایده وقتیکه در حال انجام پروژه ای با یک گروه مهندسی بود به ذهنش رسید.

6-سرنگ پزشکی، لتیسیا جیر

لتیسیا جیر در سال ۱۸۹۹ میلادی اختراع سرنگ پزشکی را به نام خود ثبت کرد. بعد از او فردی به نام کالین موردخ اختراع او را در سال ۱۹۵۶ گسترش داد.


7-یخچال های برقی مدرن، فلورنس باربرت

 فلورنس باربرت یخچال های برقی پیشرفته را در سال ۱۹۱۴ اختراع کرد. او در سال ۱۹۰۰ روی تعدادی پروژه تحقیقاتی فعالیت می کرد و توانست ماشین تمیز کردن خیابان را نیز به نام خود ثبت کند. سپس به اختراع دوم خود یعنی یخچال های برقی روی آورد و آنها را به قیمت بالایی به فروش رساند.

8-دستگاه بستنی ساز، نانسی جانسون

نانسی جانسون در سال ۱۸۴۳ میلادی دستگاه بستنی ساز را اختراع کرد. هدف اولیه او تهیه آسان بستنی در خانه بود، اما پس از گذشت مدتی با خود فکر کرد که دستگاه اختراعی خود را توسعه دهد و به شرکت های بزرگ تولید لوازم خانه بفروشد.

8-نخستین برنامه نویس کامپیوتر، آدا لاولیس

 او دختر لرد بایرون شاعر معروف انگلیسی بود. آدا لاولیس ریاضی دان و نخستین برنامه ساز کامپیوتر بود. او همراه چالرز بابیج ریاضی دان و فیلسوف تحلیلگر در مورد ماشین محاسباتی مکانیکی تحقیقات بسیاری انجام دادند که سرانجام او توانست پس از تلاش های بسیار به الگوریتم کامپیوتری دست یابد. آدا لاولیس نخستین الگوریتم‌نویس کامپیوتری تاریخ به شمار می رود.

 

9-مفاهیم شبکه های ارتباطی بی سیم، شرلی جکسون

شرلی جکسون فیزیکدان نظری در سال ۱۹۷۳ میلادی دکترای خود را از دانشگاه ماساچوست دریافت کرد. او از جمله نخستین کسانی بود که بر مفاهیم شبکه های ارتباطی بی سیم تحقیق و پژوهش کردتحقیقات درباره فکس تلفن های همراه، سلول های خورشیدی و کابل فیبرهای نوری نیز از دیگر دستاوردهای او به شمار می روند.

10- داروی ضد قارچ Nystatin

دو همکار به نام‌های Rachel Fuller Brown و Elizabeth Lee Hazen که هر دو جزو کارکنان سازمان بهداشت آمریکا بودند با یکدیگر توانستند در سال 1950 دارویی را پیدا کنند که در درمان عفونت‌های قارچی مؤثر بود، این همکاران که به‌صورت مجزا و در نقاط مختلف در حال کار بر روی پروژه خود بودند از طریق پست اطلاعات دریافتی را به یکدیگر انتقال می‌دادند تا از این طریق بتوانند کار ساخت دارو را به‌پیش ببرند و نهایتاً آن‌ها توانستند دارویی مؤثر را بسازند.

11- برف‌پاک‌کن

خانم Mary Anderson سفری را در اوایل قرن بیستم به نیویورک داشت، البته در آن زمان نیویورک با آنچه در ذهن ما نقش بسته بسیار متفاوت بود و خیابان‌های آن به‌ندرت شاهد عبور ماشین یا تاکسی بود، خانم Mary Anderson در هنگام رسیدن به نیویورک سوار بر ماشینی می‌شود و به مقصد خود حرکت می‌کند و از قضا در مسیر برف شروع به باریدن می‌کند، اتفاقی که خانم اندرسون را به فکر فرومی‌برد در حقیقت توقف راننده برای تمیز کردن شیشه ماشین بوده است زیرا راننده برای اینکه دید مناسبی داشته باشید مجبور بود هرچند دقیقه توقف کند و شیشه را تمییز کند، خانم Mary Anderson پس از بازگشت از نیویورک با کمک یک تیکه پارچه و یک دسته و یک دوک بافندگی وسیله‌ای را می‌سازد که 10 سال بعد جزو استانداردهای یک اتومبیل می‌شود، ایشان ابداع خود را در سال 1903 ثبت کرد.

12- کاغذ مایع (لاک غلط گیر)

بتی نسمیث گراهام تایپیست بسیار خوبی نبود اما وی که در دوره دبیرستان مدرسه را رها کرده بود ابتدا به عنوان منشی مشغول به کار شد و سپس راه را برای خود به منظور نشستن بر روی صندلی ریاست تگزاس بانک هموار ساخت. دهه ۱۹۵۰ بود و دستگاه الکتریکی تایپ تازه اختراع شده بود. منشی ها و تایپیست ها در صورت کوچکترین اشتباهی باید تمام صفحه را از ابتدا تایپ می کردند زیرا مدل های جدید دارای ریبون کربنی، پاک کردن اشتباهات را بسیار دشوار کرده بود.

https://rooziato.com/wp-content/uploads/2018/01/Bette-Nesmith-Graham-w700.jpg

 13- منورهای رنگی

وقتی مارتا کاستون در سال ۱۸۴۷ بیوه شد تنها ۲۱ سال داشت. وی باید از ۴ فرزندش مراقبت می کرد اما هیچ پول یا کاری برای تامین مخارج زندگی خود و فرزندانش نداشت. وقتی که در هنگام ورق زدن دفتر یادداشت های همسر متوفای خود بود، نوشته هایی در مورد سیستم شعله ای (منور) یافت که کشتی ها می توانستند در طول شب از آن برای ارتباط برقرار کردن استفاده نمایند. وی این سیستم را آزمایش کرد اما با شکست متوجه شد. با این وجود کاستون دست از تلاش برنداشت و ده سال آینده را به بهبود منورهای طراحی شده توسط همسرش اختصاص داد.

وی برای این کار با محققان و افسران نظامی مشورت می کرد اما همچنان نمی توانست راهی برای تولید منورهایی که هم خیلی نورانی بوده و هم دوام زیادی داشته باشند پیدا کند. یک شب او همراه بچه هایش برای دیدن یک آتش بازی به بیرون از خانه رفت و آنجا بود که به ذهنش رسید بهتر است از ترکیبات ساخت ترقه و آتش بازی برای بهبود سیستم منور خود استفاده کند. بدین ترتیب منور او با موفقیت تست شده و نیروی دریایی ایالات متحده حقوق ساخت آن را خریداری کرد. منورهای ساخته شده توسط کاستون به طور گسترده ای در طول جنگ های داخلی ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت.

https://rooziato.com/wp-content/uploads/2018/01/Martha-Coston-w700.jpg

متاسفانه منور راه خوبی برای حمایت مالی از خانواده کاستون نبود. بر اساس اسناد نظامی، کاستون در طول جنگ داخلی بیش از ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ منور مخصوص را برای نیروی دریایی ایالات متحده تهیه کرد که قرار بود هزینه ساخت آن ها را دریافت نماید. در حالی که قرار بود به وی ۱۲۰٫۰۰۰ دلار بابت ساخت این منورها پرداخت شود اما در نهایت تنها ۱۵٫۰۰۰ دلار دریافت کرد. در کتاب خاطرات خود، کاستون گفته که دلیل امتناع مقامات نیروی دریایی کشور از پرداخت دستمزد مقرر به او این بوده که او به عنوان یک زن توانایی گرفتن حق خود را نداشته و مسئولان نیروی دریایی نیز از این امر سوء استفاده کرده اند.

 

14- ماشین ظرف‌شویی

شاید برای خیلی‌ها این‌طور به نظر برسد که اولین ماشین ظرف‌شویی ساخته شده توسط فردی باشد که بسیار ظرف شسته و از این کار به ستوه آمده است، ولی داستان طور دیگری است زیرا اولین شخصی که ماشین ظرف‌شویی را اختراع کرد یعنی خانم Josephine Cochrane اصولاً ظرف نمی‌شست ولی ایشان از اینکه خدمتکارانش ظرف‌های گران‌بهایش را بعد از شام‌های آن‌چنانی هنگام شستن می‌شکاندند به ستوه آمده بود.

خانم Josephine Cochrane در سال 1883 میلادی همسر خود را از دست داد و به دنبال آن یک کوه بدهی برای او به جا ماند، ایشان برای کاهش هزینه‌های خود دو راه بیشتر نداشت یا فروش ظرف‌های گران‌قیمت خود و یا اخراج خدمتکاران و شستن ظرف‌ها توسط خود او ولی او راه سومی را ساخت که آن ماشین ظرف‌شویی بود، خانم Josephine Cochrane در سال 1886 میلادی ایده خود را به ثبت رساند و تعدادی از آن‌ها را به هتل‌ها و رستوران‌ها فروخت و نتیجه این کار به دست آوردن مقدار فراوانی درآمد بود.

 

دوستانی که این مطلب را دیده اند از محصولات زیر استقبال کرده اند

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد شوید. ورود